ZAMOJSKIE OBCHODY MRA 2009

Relacja z Zamojskich Obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii 2009

"ODKRYJ SWÓJ WSZECHŚWIAT"

 

Mimo deszczowej aury w czwartkowy poranek 12 listopada 2009 r. sala widowiskowa Zamojskiego Domu Kultury wypełniła się po brzegi. Tuż po godzinie 10-ej zgasły światła, i na ekranie pojawił się film "Ciężar Nieważkości" - dokument przedstawiający przygotowania i lot w Kosmos jedynego Polaka astronauty - gen. Mirosława Hermaszewskiego. Tuż po zakończeniu projekcji gen. Hermaszewski pojawił się na scenie co wywołało burzę oklasków i entuzjazm publiczności. Wkrótce salę wypełniła niesamowita atmosfera za sprawą opowieści, którą przedstawił nasz wspaniały gość.

Gen. Mirosław Hermaszewski : " Jestem bardzo rad, że jestem wśród was, że zaprosiliście mnie tutaj, do swojego grona i do Waszego pięknego miasta (.). Przelot nad Polską to jest coś nieprawdopodobnego. Jest to przeżycie tak wzruszające, tak głębokie - chyba z kilku aspektów to się składa. Raz - że ogarniasz jednym spojrzeniem całą ojczyznę, a dwa - jesteś świadom, że jesteś tam, gdzie jeszcze żaden Polak nie był. to wzrusza bardzo" (.)

Do zamojskiej młodzieży generał Hermaszewski skierował następujące przesłanie: "Trzeba cieszyć się życiem, trzeba zdobywać wiedzę, interesować się światem tym bliskim - nas otaczającym i tym dalekim - nieznanym, fantastycznym, tajemniczym".

Godzinne spotkanie minęło bardzo szybko, zakończone błyskotliwymi pytaniami ze strony najmłodszych uczestników obchodów.

Po rozmowie z publicznością gen. Hermaszewski wręczył nagrody finalistom konkursu plastycznego ODKRYJ SWÓJ WSZECHŚWIAT - uczniom szkół podstawowych i gimnazjalnych naszego regionu. Nagrody w postaci wspaniałej lunety astronomicznej, książek, plakatów oraz obrotowych mapek nieba ufundowała firma Astrozakupy.pl z Tarnobrzegu, która również zaprezentowała teleskopy oraz sprzęt optyczny na swoim stoisku.

Następnie gen. Hermaszewski udał się na stoisko Wydawnictwa Universitas. Każdy chętny - a było ich wielu - mógł nabyć książkę "Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty"
i otrzymać dedykację od samego autora.

Na scenie miejsce generała zajęli uczestnicy wypraw na Całkowite Zaćmienie Słońca: Syberia 2008 oraz Chiny 2009. Karol Wójcicki reprezentujący Centrum Nauki Kopernik z Warszawy oraz Marcin Dobrowolski z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk również z Warszawy w relacji pt. "W pogoni za cieniem" zaprezentowali serię wspaniałych zdjęć i filmów z obu wypraw wraz z komentarzem, dzięki którym można było poczuć atmosferę niesamowitego zjawiska jakim jest Całkowite Zaćmienie Słońca.

Marcin Dobrowolski : " Całkowite Zaćmienie Słońca trwa kilka sekund, czasem kilka minut, a jednak jest to coś tak wielkiego, tak mocne przeżycie, które ciężko porównać z czymkolwiek innym. To po prostu trzeba zobaczyć, tego nie da się opowiedzieć słowami".

Karol Wójcicki : " Biorąc pod uwagę rzadkość występowania tego zjawiska zarówno w czasie jak i w miejscu na Ziemi, stosunkowo niewiele osób na naszej planecie ma okazję w ciągu swojego życia to zjawisko zobaczyć. (.) To zjawisko towarzyszyło nam od tysiącleci, a dziś może doświadczyć go każdy - przy odrobinie chęci i możliwości."

Gromkimi owacjami zgromadzona widownia podziękowała za pokaz.

Po krótkiej przerwie historię roztoczańskiego meteorytu Zakłodzie zaprezentował jego znalazca, geolog, miłośnik meteorytów, członek Polskiego Towarzystwa Meteorytowego pan Stanisław Jachymek z Guciowa. Referat przybliżył słuchaczom czym są i skąd się biorą meteoryty.

Kulminacyjnym punktem programu był koncert muzyki elektronicznej gatunku Space w wykonaniu Przemysława Rudzia z Gdańska. Artysta-kompozytor należący do Pomorskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii kosmicznymi dźwiękami zabrał zgromadzoną publiczność w podróż do granic Wszechświata. Po ponad godzinnej muzycznej wyprawie podsycanej efektami świetlnymi i wizualnymi koncert dobiegł końca.

Dopełnieniem atrakcji prezentowanych na scenie były wystawy zdjęć astronomicznych Astroexpo.pl "Bliżej Gwiazd-Zamość 2009" , meteorytów z kolekcji opiekuna Koła Astronomicznego im. Jana Heweliusza z Urzędowa - pana Józefa Barana oraz zbioru skamieniałości i minerałów Zamościanina - pana Jana Stefanika.

Wielowymiarowość Kosmosu można było dostrzec na prezentowanych obrazach zamojskiego artysty malarza Roberta Gomułki oraz na wystawie prac laureatów konkursu plastycznego "Odkryj Swój Wszechświat".

Robert Gomułka : " Staram się pokazać w obrazach chwilowość naszego istnienia, poprzez to, że żyjemy na granicy kilku czy kilkunastu sfer, że ta rzeczywistość jest ogromna, a my jesteśmy chwilowo zawieszeni w tym wymiarze - w którym jesteśmy".

 

Wspaniała impreza odbyła się dzięki organizatorom którymi byli: Zamojskie Stowarzyszenie Miłośników Astronomii, Miasto Zamość, Gmina Zamość oraz Zamojski Dom Kultury.

Podziękowania należą się sponsorom m.in. Hotelowi ARTIS z Zamościa, PGE Zamość, Sklepowi Komputerowemu Vist.pl, Firmie NORPOL, Alior Bank Oddział Zamość, Led-board Stalowa Wola, Drukarni Attyla s.j, Agfa StarPrint Tomaszów Lubelski, Graphic Art z Zamościa, bez pomocy których całe wydarzenie nie doszłoby do skutku.

Dziękujemy za udział oraz relację z imprezy przedstawicielom mediów: TVP Lublin, Zamość.tv, Telewizja Kablowa Zamość, Eska Zamość, Radio Lublin, Katolickie Radio Zamość, Tygodnik Zamojski, Kronika Tygodnia, Gazeta Miasta, Gazeta Zamojska oraz informacyjnym portalom internetowym.

Pomysłodawcy imprezy: członkowie Zamojskiego Stowarzyszenia Miłośników Astronomii postanowili uczcić kończący się Rok Astronomii organizacją przedsięwzięcia naukowo-kulturalnego, które miało określony cel. Pokazać młodzieży szkolnej naszego regionu, że Wszechświat można odkrywać na wiele sposobów: poprzez lot w przestrzeń kosmiczną, podróże po kontynentach w poszukiwaniu Całkowitego Zaćmienia Słońca, kolekcjonowanie meteorytów - fragmentów Kosmosu, komponowanie muzyki, prace plastyczne oraz astrofotografię i obserwację pięknego, nocnego nieba.

 

"Odkryj swój Wszechświat" - to hasło Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 skierowane jest do każdego z nas i to od nas zależy w jakiej formie go odkryjemy i kiedy odkryjemy go w sobie.

Opracowali: Mariusz Zub, Andrzej Rzemieniak, ZSMA

 

Więcej zdjęć z uroczystości w galerii.

 

PRASA i MEDIA

Kronika Tygodnia
Tygodnik Zamojski
Extra Zamość
Gazeta Miasta
Biuletyn Gminy Zamość
     
Tygodnik Zamojski
Gazeta Zamojska
Kronika Tygodnia

  

Relacja radiowa (mp3, 29MB) dzięki Zamość

 

ORGANIZATORZY

    

 

 

 

SPONSORZY

   

  

 

 

 

PATRONAT MEDIALNY

  

 

    

PROGRAM

 

PLAKAT

 

PREZENTACJA SPRZĘTU
ASTRONOMICZNEGO

    WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO "ODKRYJ SWÓJ WSZECHŚWIAT"

 

W dniu 09.11.2009 w siedzibie Zamojskiego Domu Kultury odbyło się posiedzenie jury konkursu plastycznego
"Odkryj Swój Wszechświat".

Laureatom serdecznie gratulujemy. Dziękujemy również wszystkim którzy nadesłali prace.

Wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystości obchodów MRA w dniu 12 listopada 2009 r. w Zamojskim Domu Kultury.

Poniżej znajduje się lista nagrodzonych osób:

Kategoria I do lat 9

Miejsce I
Oliwia Kuźma
Młodzieżowy Dom Kultury w Zamościu
nauczyciel
Magdalena Cieplechowicz
Miejsce II
Honorata Krupa
Szkoła Podstawowa nr 8 w Zamościu
nauczyciel
Katarzyna Sochań
Miejsce III
Agata Sawicka
Młodzieżowy Dom Kultury w Zamościu
nauczyciel
Magdalena Cieplechowicz

Kategoria II 10-12 lat

Miejsce I Natalia Lewkowicz Szkoła Podstawowa nr 4 w Zamościu nauczyciel
Agnieszka Hamerska
Miejsce II Agnieszka Grodzka Szkoła Podstawowa nr 6 w Zamościu nauczyciel
Alina Czyżyk
Miejsce III Szymon Adamczuk Szkoła Podstawowa nr 4 w Zamościu nauczyciel
Agnieszka Hamerska

Kategoria III 13-15 lat

Miejsce I Izabela Mazur Gimnazjum nr 3 w Zamościu nauczyciel
Barbara Kuter
Miejsce II Aleksandra Ziemińska Gimnazjum nr 3 w Zamościu nauczyciel
Barbara Kuter
Miejsce III Magdalena Zawiślak Gimnazjum nr 5 w Zamościu nauczyciel
Agnieszka Frykowska
 
Nagroda Specjalna Justyna Poliszuk Młodzieżowy Dom Kultury w Zamościu nauczyciel
Magdalena Cieplechowicz
stat4u
© ZSMA 2009-2013